Düğün yapacaktı, babasıyla birlikte ihmal kurbanı oldu

Ankara’da inşaatta vinç halatının kopması sonucu düşen inşaat kalıbının altında kalıp hayatını kaybeden Sıddık Küçükşahin (50) ve oğlu Sefa Küçükşahin (24), toprağa verildi. Tıbbi sekreterlik ataması bekleyen Sefa Küçükşahin’in, Kurban Bayramı’nın 3’üncü günü düğün yapmayı planladığı öğrenildi.

Nişanlısı Pınar Baştürk, cenazede gözyaşlarına boğuldu. Aynı inşaatta çalışan Sıddık Küçükşahin’in ağabeyi Dursun Küçükşahin, “Halat kopmasaydı, kontrol edilseydi, zamanında değişseydi, iş güvenliği olsaydı böyle olmayacaktı” dedi.

Olay, dün Etimesgut ilçesinde bir firmaya ait iş yeri inşaatında meydana geldi. Sıddık ve Sefa Küçükşahin, vinç halatının kopması sonucu düşen inşaat kalıbının altında kaldı. Baba ve oğlu, hayatını kaybetti. Sıddık ve Sefa Küçükşahin için Ahmet Efendi Camii’nde cenaze namazı kılındı. Cenazeye Küçükşahin ailesi, yakınları ve iş arkadaşları katıldı. 

ATAMA BEKLİYORDU 

Tıbbi sekreterlik ataması beklerken babasıyla inşaatta çalışan Sefa Küçükşahin’in, Kurban Bayramı’nın 3’üncü günü düğün yapmayı planladığı öğrenildi. Sefa Küçükşahin gibi tıbbi sekreter olan nişanlısı Pınar Baştürk, törende gözyaşlarına boğuldu. Baştürk’ü yakınları ve arkadaşları teskin etmeye çalıştı. Baba ve oğlunun cenazesi öğle namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığında yan yana toprağa verildi.

AĞABEYİ DE İNŞAATTA ÇALIŞIYOR

Aynı inşaatta çalışan Sıddık Küçükşahin’in ağabeyi Dursun Küçükşahin, kazayı gördüğünü söyleyerek, “Kusuru oraya buraya atmaya çalışıyorlar. Ben bunu biliyorum, farkındayım. Halat kopmasaydı, kontrol edilseydi, zamanında değişseydi, iş güvenliği olsaydı böyle olmayacaktı. Halatın değişip değişmeyeceğini biz bilmeyiz, onu kullanan kişiler, operatör bilir” dedi.

Ağabey Küçükşahin, şöyle devam etti:

– Kardeşim kalıpçı olarak kalıp indirmeye uğraşıyor, baba, oğul halatta takılı kalıbı indirmeye çalışıyorlar. Onların altında iskele var, oradan düşmeleri mümkün değil. Halat kopunca, ağırlık demiri aşağı düşünce birinin kafasına geliyor, diğerini de aşağı atıyor. Halat birden koptu kalıp indirirken.

Ben ve dayısı aşağı beraber indik. Halat demiri Sefa’nın kafasına gelmiş, kardeşim de diğer tarafta yatıyordu. Yarım saat çırpındı. Oradan çıkarmaları saatler sürdü. Kardeşimde son bir nefes vardı ve son nefesini orada verdi. Hakkımızı tabii ki arayacağız.

YEDİ ŞÜPHELİ SORGUDA 

İnşaatta çalışan Sefa Küçükşahin’in dayısı Murat Alpaslan da “Vinçten büyük bir ses geldi. Ağırlık demiri Sefa’nın üstüne düştü. Aşağı indik, Sıddık nefes alıyordu. İhmal var. Biz çok bağırdık, herkes korktu. Sefa’yı bırakmadım, Sefa’yı çok seviyordum. Nişanlıydı, ‘düğün yapacağım’ diyordu. Ben 4 aydır çalışıyorum, bir tane iş güvenliği görmedim sahada. Bundan 15 gün önce geldi iş güvenliği kağıt imzalattılar. Halat değişse olmazdı, mümkün değil olmazdı” diye konuştu. 

Öte yandan olayla ilgili gözaltına alınan inşaat sorumlusu ve firma yetkililerinin de aralarında olduğu 7 kişinin sorgusu sürüyor. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir