Yemen açıklarında ticari gemiye füze saldırısı

İngiltere merkezli güvenlik şirketi Ambrey, Yemen açıklarında üç füzenin isabet ettiği bir ticari geminin su almaya başladığını ve yan yattığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, gemi, yardım çağrısında kargo bölümünden hasar aldığını ve Yemen’in liman kenti Hudeyde’nin yaklaşık 54 deniz mili güneybatısında su almaya başladığını bildirdi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İngiltere’nin Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO) kurumu da bugün yaptığı ayrı bir açıklamada, Hudeyde’nin 31 deniz mili kuzeybatısında bir gemiye ilişkin bir ihbar aldığını bildirmiş, başka detay vermemişti.

HUSİLER: ABD’YE AİT 2 SAVAŞ GEMİSİ VE 3 GEMİYİ HEDEF ALDIK

İsrail’in Hamas’ın ‘Aksa Tufanı’ saldırısının ardından Gazze Şeridi’ne saldırı başlatması üzerine, Yemen’deki Husiler de Kızıldeniz’de İsrail’le bağlantılı olduğunu söylediği gemilere saldırı düzenlemeye başlamıştı. Husiler, dün yaptıkları açıklamada, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’nda ABD’ye ait iki savaş gemisiyle üç gemiyi hedef aldıklarını iddia etmişti.

Husilerin Sözcüsü Yahya Seri, El-Mesira televizyon kanalından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Hint Okyanusu’nda ABD’ye ait “Larego Desert” ile İsrail’e ait MSC Mechela isimli gemilerin vurulduğunu aktarmıştı. Kızıldeniz’de ise “Minerva Lisa” isimli bir geminin hedef alındığını belirten Seri, geminin uyruğuna ilişkin bilgi vermemişti. Seri, Kızıldeniz’de ABD’ye ait iki savaş gemisinin de insansız hava araçlarıyla (İHA) vurulduğunu belirtmişti. Husilerin Sözcüsü, konuya ilişkin açıklamasında ayrıca Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılar son bulana ve bölgedeki abluka kaldırılana kadar saldırıların devam edeceğini kaydetmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir